Interešu izglītības programma
Smilšu spēles - bilžu valoda”
Speciālistiem ar humanitāro izglītību
Programmas aktualitāte
“Smilšu spēles - bilžu valoda” ir tālākizglītības kurss speciālistiem- psihologiem, sociālajiem darbiniekiem, psihoterapeitiem, pedagogiem, psihiatriem u.c. , kuri darbā strādā ar bērniem un pieaugušajiem. Smilšu spēles terapijas metode balstās uz Doras Kalfas, K.G.Junga dzīļu psiholoģijas un humānistiskās psiholoģija atziņām. Dora Kalfa (1904-1990.), smilšu spēles pamatlicēja ,secināja, ka smilšu spēle klientam dod dabisko un vienlaikus terapeitisko iespēju izpaust savu arhetipisko un iekšējo pasauli, kā arī vienlaicīgi kontaktēties ar ārējo ikdienu. Smilšu spēles parāda terapeitisku pieeju psihei, ko autore ir radījusi un aiznesusi visā pasaulē. Smilšu spēle ir psihoterapijas metode un personības attīstības metode. Tā efektīvi darbojas psiholoģiskā darbā ar bērniem un pieaugušajiem. Neverbālā terapija nodrošina tiešu pieeju zemapziņai. Radot savus tēlus smiltīs, ievērojamas izmaiņas notiek ar cilvēka dvēseles apslēptākajiem spēkiem. Smilšu spēles terapijas laikā no haotiskiem apstākļiem , pakāpeniski izaug ārā iekšējā kārtība. Smilšu spēles var parādīt jaunu dzīvi un izaugsmi. Smilšu spēle uzceļ tiltu starp apziņu un zemapziņu. Šī metode atbalsta klienta spēju reaģēt uz bailēm, kas rodas no jebkurām psihiskajām traumām, kas ir izpostījušas pozitīvu pašattīstību. Terapeita radītajā drošajā un aizsargātāja telpā , klientam ir iespēja atjaunot vitālo saiti starp “ES un Pats”, tas nozīmē starp personību kopumā.
Aizvien vairāk, es kā sistēmiskā ģimenes psihoterapeite, sastopos ar grūtiem bērna gadījumiem , kur ārsti neirologi , vienīgo kā iespēju bērna veselības labā redz garīgo veselības atveseļošanu , rekomendējot smilšu spēles terapiju. Savā 22 gadu pieredzē darbā ar ģimenēm , esmu pievērsusi uzmanību gan ģimenes sistēmai, gan bērna psihes nostiprināšanai pie dažādiem ģimenes un skolas problēmu gadījumiem. Uzskatu, ka smilšu spēle ir palīdzējusi daudzos gadījumos gan bērniem , gan pieaugušajiem. Lai profesionāli to varētu izmantot arī specialisti Latvijā, ir nepieciešamas apmācības, kuras jau Latvijā notiek 10 gadu garumā. Starptautiskā Smilšu Terapijas biedrība apvieno smilšu spēles terapijas speciālistus starptautiskā mērogā.(ISST) Latvijas smilšu spēles terapijas biedrība sertificē, un apvieno smilšu spēles terapijas metodes speciālistus un psihoterapeitus. (LSSTB)
Programmas mērķis.
Apgūstot smilšu spēles terapijas metodes izglītības kursu , sniegt iespēju Latvijas humanitāro izglītību speciālistu darbam, pielietojot padziļinātu terapeitiskās metodes iespēju darbā ar bērniem un pieaugušajiem. Kas palīdzētu bērna personības psihes attīstībai, un pieaugušo cilvēku personības nostiprināšanai.
Programmas uzdevumi
- Attīstīt speciālistu prasmes smilšu spēles terapeitiskam darbam.
- Veicināt sagatavotību pakāpeniskai metodes pielietošanai sava profesijā.
- Sniegt teorētiskās zināšanas par smilšu spēles terapijas metodi.
- Apgūt teoriju caur praktiskiem vingrinājumiem.
- Praktizēt smilšu spēli, apgūstot supervīzijas.
- Izjust caur savu pieredzi smilšu spēles terapiju, ejot pašterapijas kursā.
Mērķauditorija
Psihologi, sociālie darbinieki, psihoterapeiti, psihiatri, pedagogi( visi speciālisti pēc maģistratūras grāda iegūšanas).
Informācija par īstenošanas gaitu
- Apmācības grupa sastāv no 8 līdz 10 cilvēkiem.
- Grupa uzsāk apmācības pēc grupas nokomplektēšanas.
- Speciālisti no visas Latvijas reģioniem.
- Programma plānota diviem gadiem un trīs mēnešiem.
- Semināri notiek ik pa 3 mēnešiem.
- Teorētiskās stundas kopā ar praktiskiem vingrinājumiem 128.st.
- Grupu supervīzijas 75 stundas
- Notiek semināru starplaikos. (Var notikt pie cita smilšu spēles psihoterapeita.)
- Individuālās supervīzijas 5 stundas
- Pašterapijas kurss 20 stundas. (var notikt pie cita smilšu spēles psihoterapeita).
Programmas autore ir Linde fon Keizerlinka (Vācija.ISST locekle ,DGST, Latvijā apmācīt tiesīgā sistēmisko ģimenes psihoterapiju un smilšu spēles terapiju, programmu licencējusī Starptautiskā biedrībā.(ISST) Latvijas smilšu spēles psihoterapeitiem - skolotājiem, devusi tiesības savu programmu īstenot Latvijā). Es, Vita Kārkliņa, esmu apmācīt tiesīgā starptautiski (ISST) smilšu spēles psihoterapeite un skolotāja. Pedagoģijas-psiholoģijas maģistratūra LVU, pedagoga bakalaurs LVU.
Par tālākizglītības mācību programma pēc DGST/ISST direktīvām „Smilšu spēles bilžu valoda” lasi šeit